Co je jóga?

Když dnes člověk zmíní, že chodí na jógu (yogu - anglický přepis sanskrtu), tak zpravidla následuje otázka: „Na jakou?“ Jóga je jen jedna, existují různé jógové styly a školy a v dnešní době i celá řada různých bizarností. Je skvělé, že si každý může najít to svoje. Ke mně ale promlouvá tradiční jóga. Jakmile z osmidílné aštanga-jógy (rádža-jógy) vyjmeme například jen ásany nebo jen dechová cvičení, je to jakobychom se vysmívali těm, kteří po mnoho let studovali jógu a dovedli ji k dokonalosti skrz její komplexnost. Myslíte, že když z auta vyndáte sedačky, sednete si na ně, že vás někam odvezou?

Všechny části jógy, které jsou od jógy samotné neoddělitelné, jsou stejně důležité.

Dnes se to na západě opomíjí. Máme jógová studia cvičenci často střídají lektory. Praxe je pak nekonzistentní a různorodá a bohužel vede ke změnám zejména na té fyzické úrovni.

Business jede lépe, když si klient má z čeho vybírat. Vidím kolem sebe jógu hormonální, beer jógu, jógu s kozama (jako fakt), lunch jógu, acro jógu, ... To je všechno v pořádku a možná to bezpochyby své místo v dnešní době. Netvrdím, že je to špatně. Jen se to vymyká cíli tradiční jógy, jímž je prožití naší vnitřní podstaty ve stavu absolutního štětí a míru neohraničeného prostorem a ani časem.

Myslíme-li si, že nám bude dopřáno setrvat v meditačním stavu přestože třeba kouříme nebo lpíme na majetku nebo ubližujeme lidem kolem sebe (sobě), tak jsme na omylu. Neubližování (ahimsá), nekradení (astéja), nehrabivost (aparigraha), pravdivost (satja), střídmost (brahmačarja) tvoří jamu, ten samotný základ jógového přístupu k životu. Jsou doplněny nijamou: čistota (sauča), spokojenost (santóša), sebekázeň (tapas), studium (svadhjája) a přijetí existence něčeho, co nás převyšuje (íšvarapranidhána). Práce na kultivaci těchto aspektů je na celý život a dokonalosti asi nedosáhneme. Ale máme možnost se o to snažit.

Ne každý chce od začátku vykročit tímto směrem. Většinu bolí záda nebo chtějí jednoduše dělat něco pro své zdraví. Jóga má takový ten punc "zdraví". Málo se avšak mluví o tom, jak si lidé nesprávným cvičením bez dozoru zničili zápěstí, SI klouby, natrhli svaly... Jóga byla tradičně nástroj pro zdravé a silné jedince. Byla jednou z cest (jóga márga) jak dojít k poznání a jógové techniky svou pestrostí a sílou působení skutečně dosvědčují, že je tomu tak. Lidé s různými psychickými poruchami často ani neví, že je pro ně relaxace kontraindikována. Lidé s kardiovaskulárními obtíži nesmí cvičit velkou skupinu technik.

To, že je něco zdravé, neznamená, že je to pro všechny. Každý máme svou vlastní cestu, musíme být ale k sobě upřímní po celou dobu. Jakmile naše pozornost poleví, můžeme si ublížit.

Znamená to, že jóga nás nemůže uzdravit? Může. Možná vám pomůže od bolesti zad, ale možná by byla efektivnější fyzioterapie. Možná vám díky ní klesne tlak a budete se cítit lépe. Nemusí tomu ale tak být. Zaleží na tom jaké konkrétní techniky praktikujete, jak často, v jakém pořadí, ... Člověk se musí zajímat o své zdraví především sám.

Není možné vložit zodpovědnost za své zdraví do rukou lektora. Upřímně, potýkal jsem se asi 15 let s bolestmi zad a jóga mi na to nepomáhala. Ne přímo. Pomohla mi fyzioterapie. Jóga ale v mém životě není kvůli tomu, aby mě léčila. Je v mém životě proto, že toužím po poznaní své podstaty.

yoga brno

Mohu-li to říct vlastními slovy, tak chápu, že jedním z cílů jógy je dopracovat se k meditaci. K tomu potřebujeme nejprve umět sedět nehybně, se vzpřímenou páteří. Toho jsme schopni zpravidla až po několikaletém praktikování ásán (pozic).

Dále musíme mít tak zdokonalený dech (pránájáma), abychom mohli při meditaci (dhjána) dýchat tak, že nás to neruší. Dejme tomu, že se to podaří, nahlédneme do meditačního stavu a začneme z toho mít libé pocity a naše ego se začne nafukovat. To je neúspěch, stáhla nás zpět nedokonalost v jamě a nijamě. A takto to vnímám, ty "základní" věci, které se máme naučit, často ignorujeme a chceme hned meditovat (někomu stačí si umět strčit nohu za hlavu).

Kdyby to šlo tak jednoduše, tak to už všichni umí, vzhledem k popularitě jógy v dnešní době. Chceme vyřešit diferenciální rovnici, ale neumíme sčítat. Moje učitelka mi říkala, že praktikováním jógy se nejvíc mění mozek. A to bezesporu. Bohužel ne vždy naše praxe vede k umenšování ega.

Jóga je úžasný nástroj k tomu, aby postupně proměnila náš život, náš náhled na svět a umožnila nám být šťastní neustále, zůstat oddaní (bhakta) a indiferentní ke kalamitám vnějšího světa.

joga brno

Abych dodržel účel, proč píši tento text, musím říct, že se snažím o to, aby mé lekce byly vyvážené. Stále se učím a stále se budu učit, tak předávám to, co si myslím, že jsem schopen. Učím jen v malých skupinách, protože chci své žáky znát.

Občas jim posílám i moje myšlenky, týkající se jógové filosofie a přístupu k životu. Nemohu nikoho nutit, aby tak žil, ale chci, aby věděli, co je všechno součástí toho kouzelného slova jóga. Po lekci se ptám, jak se mají, protože mě to zajímá. Chci vědět jak vnímali to, co jsme dělali.

Učím se jak učit skrze ně a ne pouze skrz mé vlastní dojmy. Chci, aby jim bylo lépe, aby rostli. Aby se během dne cítili spokojenější se svým tělem se svou myslí a částí pozornosti setrvávali neustále ponořeni v hlubokém vnitřním klidu.

Kdo jsem?

Nezapomenu na den, kdy jsem uviděl svého otce sedět se zkříženýma nohama v pozici lotosu a požádal ho, ať mě to naučí. Dal mi do ruky českou knihu Jóga: Od staré Indie k dnešku. Bylo mi tehdy asi 8 let a velmi horlivě jsem začal podle fotografií napodobovat fascinující pozice. On si asi tehdy nebyl vědom toho, do jaké míry mi ovlivnil můj život, každopádně jsem mu za to velmi vděčný.

Jóga byla potom v mém životě vždy, i když mnohdy vytlačena do pozadí jinými aktivitami. Sloužila mi jako nástroj, který mi pomáhal, bylo-li to potřeba. Nerespektoval jsem jamu a nijamu a tak nějak jsem si z ní jen vybíral, co se mi hodilo. Musel jsem projít určitým vývojem, abych pochopil, že mi jóga nabízí odpovědi na téměř všechny otázky a ponořil se do studia a do praktikování naplno. Od té doby jsem se již neohlížel zpět a nepochybuji o tom, že se budu usilovně snažit žít jógovým životem do konce tohoto života.

Vystudoval jsem matematiku, rok jsem byl na univerzitě v USA a pak ještě půl roku hledal sám sebe v Kanadě. Nakonec jsem samozřejmě přišel na to, že nezáleží na tom, kde se nacházím na povrchu Země, ale na tom, v jakém rozpoložení jsem uvnitř.

S nalezenou rovnováhou se tedy do mého života naplno vrátila i jóga. Prošel jsem po několika letech lektorským kurzem v Brně a pak začal docházet na soukromé lekce u Sávitrí Míly Mrnuštíkové, která se tedy stala mojí učitelkou a jíž jsem nekonečně vděčný za všechno, co mě naučila a ještě naučí.

Přirozeně chci dál předávat, moc mě to baví a vždy se na lekce těším. Jóga pro mě není živobytí, živí mě učení angličtiny. Začal jsem vést lekce v Brně a to mě naplňuje, protože vidím, jak spolehlivě jógové techniky působí a jak krásně uvedou ty, kteří na mé lekce přijdou a jsou tomu otevřeni, do klidu a harmonie. Ochutnávají pocity nepodmíněného štěstí a klidu mysli. A pak odcházejí s úsměvem na tváři a na duši. A to je přesně to, co podle mě dává smysl a čemu chci věnovat svůj čas.

Přijďte se učit jógu a nechte jógu učit Vás

Lukáš Mitacz

Lektorské kurzy a školení

Nejprve jsem absolvoval 150h školení u Yoga Brno. Poté dalších 150h u Unie Jógy pro získání licence Trenér II. třídy. A ještě 50h u Yoga Brno pro mezinárodní licenci RYT200.

Pokud chcete dostávat čerstvé informace o nových kurzech a pobytech do emailu, stačí když mi napíšete:lukas.mitacz@gmail.com

Zpět